Vyberte stránku

Miláčku, potřebujeme doplnit zásobu ručníků a osušek, najdeš něco na netu?“ Ptá se přesvědčivá manželka svého drahého chotě. Málokdo ale tuší, že mu připravila prakticky nadlidský úkol.

Jak se totiž zorientovat v jednotlivých materiálech a pořídit ručník nebo osušku s těmi nejlepšími vlastnostmi? Pokud také tápete a nevíte, co si představit pod pojmem jersey nebo froté, jsou následující řádky určeny přímo vám.

Jersey a froté k sobě mají opravdu blízko

Málokdo dokáže správně analyzovat rozdíly mezi materiály froté a jersey, z nichž se ručníky a osušky často vyrábějí. Abyste v tom měli jasno, prozradíme, že základní rozdíl spočívá v jemnosti příze. Froté materiál obsahuje příze silnější a hrubší. Jersey pletenina se vyrábí z velmi jemných přízí. Obě pleteniny se ale vyrábí z česaných přízí a právě díky počesání dochází k výslednému vysokému komfortu omaku. Počítejte ale s tím, že froté bude vždy hrubší než jersey. Zajímavé také je, že obě pleteniny se vyrábí na okrouhlém pletacím stroji. Výsledek nazýváme zátažnou pleteninou.

Hmotnost pleteniny není tak důležitá, jak si myslíme

Další chybou a častým omylem, kterého se řada z nás dopouští, je to, že vybíráme ručníky a osušky podle hmotnosti (gramáže) pleteniny. Mnoho uživatelů se mylně domnívá, že s kvalitou úzce souvisí právě gramáž pleteniny, což ale není pravda. Plošná hmotnost (gramáž) je pouze jednou charakteristickou vlastností z mnoha dalších. Spíše než na hmotnost pleteniny se zaměřte na to, jakou má pletenina hustotu a také výšku smyčky. Pokud by byla smyčka příliš vysoká a to hlavně u froté materiálu, může docházet k zatržení příze a tedy i vzniku díry. Pokud si nevíte s výběrem kvalitních osušek a ručníků rady, nebojte se zeptat odborníků. Rádi vám poradí třeba na webu kvalitex.cz, kde najdete bohatou nabídku froté osušek a ručníků, povlečení a prostěradel.