Vyberte stránku

franco audrito

Píší se šedesátá léta dvacátého století a mladý student Franco Audrito sní spolu se svými spolužáky o tom, že až vyrostou, stanou se architekty. Navštěvují univerzitu, a ačkoliv touha po kariéře v architektuře je nadále aktuální, dospět se jim vlastně vůbec nechce. Po vzoru Petra Pana proto vytvářejí svůj malý šťastný ostrov a otevírají v italském Turínu Studio 65, pojmenované podle roku založení. V něm navrhují věci, kterými oslavují radost ze života a lásku k němu, popouštějí uzdu své fantazii a snaží se tvořit férovější a zábavnější svět. Inspirují se pop artem, novou vlnou i italskou avantgardou a své vize promítají především do objektů interiérového designu a dekorací.

K zulíbání

Legendární pohovce ve tvaru smyslných ženských rtů je již více než čtyřicet let. Za tu dobu neztratila nic ze své originality, krásy ani výstřednosti.

Franco Audrito - Sofa Bocca
Sofa Bocca ve třech variantách vyrábí a prodává Gufra.

Sofa Bocca ve třech variantách vyrábí a prodává Gufra.

Jedním z nejvýraznějších počinů Studia 65 je pohovka Bocca navržená v roce 1970, kterou italská společnost Gufram vyrábí dodnes. Klenot v popartovém stylu se inspiroval dílem geniálního surrealistického umělce Salvadora Dalího i plnými rty hollywoodských krásek. Sofa se stalo kultovní záležitostí, ozdobilo interiéry nekonvenčních domů, objevilo se na titulních stranách všech důležitých módních magazínů a rozzářilo sbírky významných světových muzeí. Fotily se s ním nádherné divy jako Marisa Berenson či Heidi Klum a během turné v roce 2007 dělal na jevišti společnost i zpěvačce Beyoncé. Původní rudou verzi doplnily v roce 2008 další dvě varianty. Dark Lady v rebelském černém provedení s provokativním piercingem v koutku odráží populární styl gothic, zatímco Pink Lady získala díky nové fuchsiové „rtěnce“ ještě více glamouru.

Text: Barbora Kejvalová, Foto: Archiv